Прямой номер адвоката +38 098 750 58 80
Зменшення або збільшення розміру аліментів.
В наш динамічний час, життєві обставини досить швидко змінюються. А тому, нерідко виникає питання про зменшення або збільшення розміру аліментів, які раніше були призначені судом. На щастя закон надає таку можливість. Відповідно статті 192 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Скласти позовну заяву про зменшення або збільшення розміру аліментів допомже сімейний юрист.
Стаття 182 Сімейного кодексу України визначає обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів на дитину. Суд, при ухваленні рішення про стягнення аліментів зобов’язаний врахувати: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Для зміни розміру аліментів необхідно подати позовну заяву до суду, в якій необхідно вказати вище визначені підстави. Платником аліментів може стати будь хто з батьків дитини, який ухиляється надавати матеріальну допомогу, з огляду на приписи статті 180 Сімейного кодексу України: «Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття». Перебування у шлюбних відносинах не перешкоджає подачі заяви про стягнення аліментів.
1. Аліменти можуть бути стягнуті в твердій грошовій формі (ст. 184 Сімейного кодексу України), або в частці від доходу платника аліментів, при цьому розмір відрахувань із заробітної плати не повинен перевищувати 50%. Який спосіб стягнення аліментів вигідніший, залежить від величини офіційних доходів платника аліментів, способу отримання заробітку (в грошовій формі або натуральній). Думається, що для отримувача аліментів більш доцільним буде стягнення аліментів в частці від доходу платника. Адже, якщо платник аліментів певний період часу не мав доходів, заборгованість буде обчислена виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості на підставі п. 7.5.2 Наказу Міністерства Юстиції України N 74/5 від 15.12.99 «Про затвердження Інструкції про проведення виконавчих дій». Середня заробітна плата в місті Запоріжжі за даними Головного управління статистики у Запорізькій області в 2014 році становить 3078,82 грн. Якщо судом було призначено аліменти у розмірі 1/4 частки від заробітку, відповідно заборгованість по аліментам буде становити 769,70 грн. за місяць (3078,82:1/4=769,70).
2. Участь у додаткових витратах на дитину. Сімейний кодекс встановлює поняття додаткових витрат на дитину. Це витрати пов’язані з розвитком певних здібностей дитини (спортивні секції, музика...), витрати на лікування, відпочинок, та інше. Якщо другий з батьків відмовляється нести додаткові витрати на дитину, вони можуть бути стягнуті на підставі рішення суду за наявності підтверджуючих документів. А тому обов’язково зберігайте чеки, договори та будь-які інші фінансові документи, які підтверджують додаткові витрати на дитину та вимагайте їх сплати.
3. Нарахування пені по аліментам. Якщо аліменти сплачуються невчасно, одержувач аліментів має право нарахувати пеню у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Пеня по аліментам також може бути стягнута в судовому порядку.
4. Відповідно статті 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років, за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Таким чином, якщо повнолітня дитина продовжує навчання на денній формі, батьки зобов’язані будуть сплачувати аліменти до досягнення дочкою або сином 23-ти річного віку. Для стягнення аліментів на підставі цієї норми закону необхідно подавати новий позов до суду з обов’язковим долученням довідки з навчального закладу.
5. Укладення договору про стягнення аліментів. Відповідно до ст. 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про порядок сплати аліментів на дитину, якщо ними досягнуто згоди про суми та строки сплати аліментів. При цьому, умови договору не можуть погіршувати становище дитини порівняно з нормами, які прописані в Сімейному кодексі та інших законах. Такий договір підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
6. Якщо одержувач аліментів витрачає їх не за призначенням, платник аліментів у відповідності до ст. 186 Сімейного кодексу України, може подати заяву до Органу опіки та піклування для призначення перевірки. У разі встановлення нецільового витрачання аліментів Орган опіки видає відповідний висновок, з яким можливо звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного Ощадного банку України.
7. У випадку, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків і забезпечує її повністю, батьки дитини можуть бути звільнені від сплати аліментів за рішенням суду на підставі статті 188 Сімейного кодексу України.
8. Якщо платник аліментів має у власності нерухоме майно – квартиру, житловий будинок, земельну ділянку та інше, він має право укласти договір про передачу у власність дитини нерухомого майна та припинення на цій підставі аліментів. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її, а платник аліментів звільняється від сплати аліментів. Цей вид договору є досить вигідним для обох сторін. Адже з одного боку, дитина буде забезпечена житлом на майбутнє - а з іншого боку, платник аліментів не буде обтяжений тягарем щомісячних платежів.
Также актуально
Что будет с вашими кредитами после карантина?
Взыскание по исполнительной надписи нотариуса стало очень популярным механизмом взыскания задолженности с должников. Скорее всего после карантина эта процедура станет еще более массовой
Какой должен быть процент выигранных делу у успешного адвоката. Давайте разбираться.